خبرهای ویژه

» زنجیره ارزش تولید » فرصت ها، همچنان زیر آوار

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۴ - ۷:۰۴

 کد خبر: 11994
 74 بازدید

اندکی تآمل

فرصت ها، همچنان زیر آوار

ای کاش! یافت شوند کسانی که با محاسبه فنی و دقیق، ارزش ذاتی یک دلار ارز حاصل از فروش مواد پایه پتروشیمی را کشف کنند تا تلنگری باشد به ذهن همه تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان. چرا که با درکی سطحی و اندک از مزایای ارزش آفرینی در محصولات پتروشیمی، می توان دریافت که ارزش ذاتی مورد نظر(1 دلار صادرات محصول پایه) به 3 دهم دلار هم نمی رسد.

فرصت ها، همچنان زیر آوار

محمد جشنی؛ رئیس کل اسبق روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی

بالیدن به آمار صادرات محصولات پتروشیمی _ به عنوان بخش عمده صادرات غیر نفتی _ رویه همه دولت ها بوده است. این در حالی است که می توان از صادرات محصولات پایه پتروشیمی با هدف ارزآوری _ به هر قیمت _ و نادیده گرفتن امکان توسعه زنجیره ارزش این گونه محصولات(برخلاف رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب، سیاستها و برنامه های اقتصاد مقاومتی)، به عنوان یکی از ریشه های اصلی پایین بودن سطح تولید داخلی و به تبع آن بحران رو به تزاید بیکاری یاد کرد. صنعت ارزش آفرین پتروشیمی امروزه به بنگاهی پرسود تبدیل شده اما با رانت های مختلف. سود برخی از مجتمع های تولیدی این صنعت، از ۵۰ درصد فراتر می رود و دلیل اصلی آن نه قوت مدیریتی و نه معجزه است بلکه خوراک ارزان از منابع ملی است.
ای کاش! یافت شوند کسانی که با محاسبه فنی و دقیق، ارزش ذاتی یک دلار ارز حاصل از فروش مواد پایه پتروشیمی را کشف کنند تا تلنگری باشد به ذهن همه تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان. چرا که با درکی سطحی و اندک از مزایای ارزش آفرینی در محصولات پتروشیمی، می توان دریافت که ارزش ذاتی مورد نظر(۱ دلار صادرات محصول پایه) به ۳ دهم دلار هم نمی رسد. جای بسی تأسف است که در شرایط بحرانی بیکاری در کشورمان، خلق ارزش در این نوع محصولات، عمدتاً در سایر کشورها _ که وارد کننده این نوع محصولات از ایران هستند _ صورت می گیرد و خود، ضمن بهره بردن از فرصت اشتغال ایجاد شده در مسیر ارزش آفرینی محصولات پتروشیمی، کالاهای تولیدی شان را به کشور ما صادر می کنند. این نقیصه بسیار بزرگ در سایر بخش های تولیدی کشور از جمله کشاورزی و معادن و …. هم هویداست.

آیا با این فرصت سوزی، انتظار توسعه اشتغال خوش خیالی نیست؟؟؟

شاید شما هم به این باور رسیده باشید که بزرگترین فرصت تقویت تولید و حل معضل بیکاری، توسعه زنجیره ارزش محصولات پایه کشور است و نه صادرات خام آن.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : زنجیره ارزش تولید
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

تبلیغات