خبرهای ویژه

» صنعت » تأمین مواد اولیه تولید و چند پیشنهاد ساده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۰۵ - ۲۳:۳۴

 کد خبر: 12014
 88 بازدید

به قلم صادق روشن روان؛ دبیر اسبق انجمن صنایع پلاستیک استان البرز

تأمین مواد اولیه تولید و چند پیشنهاد ساده

پس از نوسان نرخ ارز، با هدف حمایت از بخش تولید تصمیم گرفته شد که محصولات پتروشیمی با نرخ ارز 4200 تومانی در بورس کالا به فروش برسد اما این اقدام نتیجه عکس داد و زمینه برای جولان دلالان فراهم شد. در واقع، اختلاف بالای قیمت بین محصولات پتروشیمی عرضه شده در بورس کالا و بازار آزاد، باعث شد تا استفاده رانتی بیشتر شود و افراد متقاضی درخواست خود را چندین برابر نیاز اعلام ‌کنند و کالاها را به نرخ ارز 4200 تومانی از بورس کالا خریداری کرده و سپس به نرخ ارز آزاد به فروش برسانند.

تأمین مواد اولیه تولید و چند پیشنهاد ساده

به قلم مهندس صادق روشن روان؛ دبیر اسبق انجمن صنایع پلاستیک استان البرز

از ابتدای سال جاری شاهد نرخ افزایشی قیمت آب‌های بسته‌بندی شده بودیم، تولیدکنندگان دلیل این افزایش قیمت را عدم عرضه ماده اولیه تولید بطری آب معدنی “PET” عنوان کرده و بیان می کنند که با وجود افزایش شدید قیمت‌ها باز هم شرکت‌ها خواستار خرید این ماده هستند اما مجتمع های پتروشیمی با وجود نوسانات اخیر نرخ دلار، ترجیح می‌دهند این ماده اولیه را به خارج از کشور صادر کرده تا سود‌ بیشتری کسب کنند.

متاسفانه در طول یک سال گذشته و مخصوصا شش ماهه اخیر، به یکباره اختلاف قیمت مواد پتروشیمی افزایش چشمگیری داشته است. به صورت مثال، قیمت یک کیلو PET در بازار دولتی ۶ هزار و ۲۹۰ تومان محاسبه می‌شود در حالی که قیمت این محصول در بازار آزاد ۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان است.

اختلاف ۱۴ هزار تومانی در هر کیلو PET، باعث می‌شود فرد خریدار در یک محموله ۲۲ تنی، ۳۱۱میلیون تومان سود داشته باشد به بیانی دیگر، بازار آزاد و دولتی ۲۲۵ درصد اختلاف قیمت دارند. این در حالی است که در دی ماه سال ۹۶، اختلاف قیمت بازار آزاد و بورس تنها ۱۵ درصد بود.

پس از نوسان نرخ ارز، با هدف حمایت از بخش تولید تصمیم گرفته شد که محصولات پتروشیمی با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا به فروش برسد اما این اقدام نتیجه عکس داد و زمینه برای جولان دلالان فراهم شد. در واقع، اختلاف بالای قیمت بین محصولات پتروشیمی عرضه شده در بورس کالا و بازار آزاد، باعث شد تا استفاده رانتی بیشتر شود و افراد متقاضی درخواست خود را چندین برابر نیاز اعلام  ‌کنند و کالاها را به نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی از بورس کالا خریداری کرده و سپس به نرخ ارز آزاد به فروش برسانند. این اقدام دلالان، علاوه بر هدر دادن میلیون ها دلار از ثروت ملی، باعث کمبود مواد اولیه پتروشیمی نیز گردیده است. به طوری که برخی واحدهای پایین دستی مجبور به توقف فعالیت شده اند. بنابراین علیرغم اینکه مجتمع های پتروشیمی قیمت هایی پایین تر از قیمت های جهانی را در بورس کالا به عنوان قیمت پایه پذیرفته اند، کنترل قیمت کالاهای واسطه ای به کنترل قیمت کالاهای مصرفی منجر نشده است.

بر اساس گزارش اتاق ایران، در تیرماه و سه هفته اول مردادماه ۹۷، حدود دو هزار و ۱۴۳ میلیارد تومان رانت ناشی از فروش محصولات پتروشیمی بین خریداران توزیع شده است. در مواجهه با این مسئله، شورای عالی بورس در تاریخ ۲۷ مردادماه تصمیم به توقف عرضه محصولات پتروشیمی و فولادی بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا گرفت تا با مشورت وزارت صنعت، معدن و تجارت، تصمیمی در راستای حمایت از تولید و پایان ۲ نرخی شدن محصولات در بورس و بازار گرفته شود.

این اقدام شورای عالی بورس با استقبال گسترده کارشناسان روبرو شد. زیرا به شفافیت اقتصادی و جمع شدن بساط دلالان منجر می شد. با این وجود با عرضه مجدد محصولات پتروشیمی با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی، شاهد هیچ تغییری در مکانیزم قیمتی پتروشیمی‌ها در بورس کالا نبوده ایم.

تحلیلگران بازار اعتقاد دارند که تداوم این وضعیت، چهره ای نگران کننده از بازار را ترسیم کرده و موجب کاهش عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا می گردد.

با توجه به اینکه علت اصلی فعالیت دلالان در معاملات بورس کالا، ضعف سامانه بهین یاب (وابسته به وزارت صمت) در شناسایی مصرف کنندگان واقعی است، ضروری است این وزارتخانه ایرادهای سامانه بهین یاب را اصلاح کند تا محصولات پایه به دست مصرف کنندگان واقعی برسد و جلوی فعالیت دلالان گرفته شود.

با توجه به اینکه سامانه بهین یاب با هدف شناسایی تولیدکنندگان واقعی بخش پایین دستی و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت راه اندازی شده و از طریق این سامانه، مواد اولیه به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان واقعی توسط بورس کالا عرضه می شود، لذا با هدف بهبود فعالیت این سامانه، موارد زیر پیشنهاد می شود:

۱-توجه به سوابق خرید مواد اولیه در سال های گذشته

۲– کنترل لیست بیمه کارکنان

۳- کنترل مصرف برق واحد تولیدی

۴- کنترل مالیات بر ارزش افزوده واحدها

۵- طراحی یک سامانه آنلاین به منظور رصد بارنامه های شرکت حمل و نقل، میران مصرف و تولید شرکت ها.

به نظر می رسد توجه به این موارد ساده، تشخیص بهتر و دقیق تر خریداران واقعی و امکان تخصیص سهمیه مواد اولیه مورد نیاز را موجب خواهد شد. البته این اقدامات بایستی به صورت دوره ای پایش شده و متعاقب آن، با نظارت مستمر و دقیق، راه گریز دلالان کشف شده و از آن جلوگیری شود.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : صنعت
ارسال دیدگاه

تبلیغات