خبرهای ویژه

» اجتماعی » بسته پیشنهادی “کاشت باران”؛ واقعیتی شبیه یک رؤیا

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۳۰ - ۱۵:۲۴

 کد خبر: 11998
 83 بازدید

بسته پیشنهادی “کاشت باران”؛ واقعیتی شبیه یک رؤیا

آب؛ گنج دیروز، ثروت امروز و شاید رؤیای فردا بسته پیشنهادی "کاشت باران"؛ واقعیتی شبیه یک رؤیا هدیه ای به سرمایه گذاران ایرانی،    

بسته پیشنهادی “کاشت باران”؛ واقعیتی شبیه یک رؤیا

آنطور که در گزارش ها می خوانیم و صد البته آنگونه که احساس می کنیم، بعید نیست بین ۳۰ تا ۴۰ سال آینده، بخش های وسیعی از ایران به بیابان مطلق تبدیل شود. تاثیر گرمایش زمین و عواقب آن همچون خشکسالی، به حدی رسیده که هشدارهای زیادی برای مهار گازهای گلخانه ای و جلوگیری از پیامدهای ناگوارآن داده شده است.

در آخرین خشکسالی ایران، صدها نفر در شرق ایران از گرسنگی مردند و بسیاری از مردمان آن دیار، به خراسان، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان مهاجرت کردند. دیگر بار، چنین خطری مردم حاشیه خلیج فارس و تمام کشور را تهدید می کند. چنانچه دولت و متولیان امر از امروز دست به کار نشوند، وقوع پدیده شوم خشکسالی مطلق حتمی است.

هرچند به گفته کارشناسان، خشکسالی قابل کنترل نیست اما می توان با اجرای برنامه های درست و مدیریت منطقی، این خطر را با کمترین آسیب پشت سر گذاشت. ایران کشوری است که نامش در پیشانی این قهقرای مرگبار اقلیمی ثبت شده است.

مهمترین علت تداوم خشکسالی در ایران به زبان ساده و با حذف تمامی تعاریف ژئوفیزیکی

بطور معمول در سیستم استوایی، درطول روز با تابش آفتاب و در نتیجه گرم شدن هوا  و سطح آب، تبخیر وسیع در اقیانوسها و سطح دریاها در خط استوا اتفاق می افتد.

با صعود و حرکت بخارات حاصله و حرکت این جبهه های باران زا به سمت عرض جغرافیایی رأس السرطان در ارتفاعات، تمام رطوبت خود را به شکل باران از دست می دهند و در نتیجه با ورود توده هوای پر فشار جنب حاره ای به مناطق دشت کویر و دشت لوت ایران، جریانات قویِ بادی گرم و خشکی شکل می گیرد که هیچ رطوبتی ندارند.

با توجه به اینکه این توده های هوا بخاطر عبور از سیستم استوایی و ارتفاعات،  قسمت اعظم رطوبت خود را از دست می دهند، بسیار سبک شده و با ورود به بام کویر ایران، بدلیل نداشتن رطوبت و دارا بودن فشار زیاد (۱۰۰۰ هکتو پاسکال) از سمت بالا به پایین، مانع جابجایی فیزیکی هوای خشک تر و گرم تر در سطح پایین مناطق کویری ایران به سمت بالا می شوند.

از منظر زمین شناسی، برخورد دو هوای خشک استوایی و کویری در این سرزمین وسیع و مثلثی شکل که بین دو رشته کوه البرز و زاگرس قرار گرفته و بین این دو کوه دیوار گونه هم محصور است، به گونه ای است که قسمت اعظم آن به ناچار به سمت شمال غربی حرکت می کند.

در این حالت فشاری متقابل و روزافزون در مقابل ورود بادهای مرطوب شمال غربی که دقیقاً عکس پدیده ذکر شده عمل می کند، شکل می گیرد و در نتیجه، ضریب نفوذ آن توده های هوای باران زا و مرطوب شمال و شمال غربی به کشور را مختل می کند.

توده هوای جنب حاره ای  از مناطق  کویری جهت فرار و جابجایی به سمت شمال غربی، به دلیل گرمایی که دارد باعث افزایش تبخیر سطحی استانهای مسیر شده  و تمام تبخیرات موجود  در اراضی کشاورزی و جلگه ها و همچنین منابع آب زیرزمینی، رودخانه ها، سده، تالابها و دریاچه ها و … را  با خود از کشور خارج می نماید. به بیانی دیگر، ابرهای  باران زا از کشور ربوده می شود.

مهمترین دلیل بر حادتر شدن مشکل خشکسالی ایران از گذشته تا به امروز موارد یاد شده است.

همچنین کشورهای اروپایی  بدلیل از دست دادن رطوبت کمتر و جذب رطوبت هایی مانند تبخیرکل دریاچه ارومیه و …. اقلیم سبز تر و پر آب تری را  نسبت به چند سال قبل تر تجربه می نمایند.

گویی این سیستم دچار تسلسل و دور باطل شده و هر ساله بر وخامت اوضاع افزوده می شود.

چنانچه دست روی دست بگذاریم، متاسفانه در ۱۰ الی ۱۵ سال آتی به ناچار شاهد نابودی کامل کشاورزی و تبدیل جنگل ها و خاک حاصلخیز به بیابان خواهیم بود.

بیاییم همین امروز این سیستم مخرب را که همانند مثلث آتش عمل می کند، بشکنیم و مشکل را برای همیشه حل کنیم.

اینها همه مقدمه ای بود تا نبوغ یک ایرانی را در قالب مجموعه طرحهایی به نام “کاشت باران” به اطلاع متولیان دولتی و سرمایه گذاران علاقه مند به ایران سبز برسانیم. این جوان ایرانی، که از مخاطبان نشریه تولید مقاوم است، معتقد است در صورت حمایت از طرح های وی، اقلیم ایران دگرگون و سرزمینی سبز جایگزین خاک تفتیده ایران زمین خواهد شد.

پیشنهاد دهنده طرح های کاشت باران که نامش در دفتر نشریه محفوظ است، طرحی جامع، شامل؛ ۱۰ اقدام اساسیِ علمی، کاربردی و با توجیه اقتصادی بالا ارائه می کند و معتقد است با اجرای این طرح ها، می توان یکبار و برای همیشه ریشه خشکسالی را در ایران خشکاند.

وی معتقد است در صورت عملیاتی شدن این بسته پیشنهادی و بومی سازی آن، امکان اجرایی شدن آن در تمامی کشورهای منطقه از جمله؛ مصر، عراق و سوریه که مشکل مشابه دارند، وجود دارد و سود هنگفتی متوجه سرمایه گذاران خواهد شد.

با توجه به اینکه ارتفاع منطقه کویری ایران بیش از ۱۵۰۰ متر از سطح دریا می باشد، بررسی ها نشان می دهد، هرگونه پروژه انتقال آب دریاها به مناطق مرکزی بسیار گران است و از سوی دیگر بدلیل انباشت نمک، مشکلات بوم زیستی به همراه دارد. جز اینکه بطور کامل در مبدأ تصفیه شود که این خود هزینه ها را دو چندان می کند.

  عناوین و کلیات مجموعه طرح های پیشنهادی کاشت باران

طرح اصلی(طرح اول): کاشت باران(Rain Crop Project)

زمان اجرا: دو سال

هزینه اولیه: ۲۰۰ میلیارد تومان

مزایای پروژه کاشت باران:

۱- حل مشکل کم آبی و رفع معضل بیابان زایی

۲-تشکیل سایه به شکل ابر یا  بخار بر فراز مناطق کویری با قابلیت باروری بالا توسط سیستم باروری مصنوعی

۳-تولید رطوبت و تعدیل دمای کویری در تمام  شبانه روز( Clouderition Of Sky )

۴-تشکیل جبهه هوای سنگین مرطوب و کند نمودن سرعت بادهای موسمی نظیر ۱۲۰ روزه سیستان

۵-تغییر شکل اقلیم و سبز شدن تدریجی مناطق مرکزی

۶-بدلیل عدم نیاز به جابجایی و حمل آب دریاها  از طریق لوله کشی ها و همچنین عدم  نیاز به تشکیل دریاچه آب شور (پروژه های مطرح شده)،  در طول شب، کویر فرصت خنک شدن می یابد.

۷-کشش ابرهای موافق بر فراز بیابان های مرکزی

۸-امکان موفقیت بسیار بیشتر برای شرکت های باران ساز نظیر سانا(سازمان انرژی های نو ایران)

۹-اشتغال زایی بسیار بالا (بدلیل احیای کشاورزی و زمینه های مربوطه)

۱۰-امکان ساخت دریاچه آب شیرین مصنوعی از باران های تولید شده در دل کویر، جهت پرورش ماهی و جاذبه های توریستی

طرح دوم: باغ  نو(New Garden Project)

زمان اجرا: دو سال

هزینه اولیه: ۱۵۰ میلیارد تومان

مزایای طرح:

  • ایجاد سپر فیزیکی در مقابل هجوم و نفوذ بادهای مورد اشاره در متن و کم نمودن اثر
  • ایجاد سپر فیزیکی در مقابل تابش مستقیم آفتاب و در نتیجه تحصیل سایه گسترده
  • افزایش شانس کندانس رطوبت در شب و تعدیل دما از طریق جذب رطوبت و احیا زیست بوم
  • کاهش حجم طوفانهای شنی و ذرات غبار یا ریز گرد در مناطق مورد استفاده  و تثبیت بیابان
  • بدلیل وجود سایه در روز، امکان استفاده و تغییر کاربری بیابان جهت مقاصد مفید

 

طرح سوم: پروژه ربات کاشت درخت(Farmer Robot Project)

زمان اجرا: دو سال

هزینه ساخت هر ربات: ۱۶۰ میلیون تومان

ربات کاشت نهال از طریق GPS و بر اساس تنظیمات داده شده در فواصل منظم اقدام به خاکبرداری و کاشت  نهال می نماید. پس ازکاشت وآبیاری اولیه به سمت موقعیت بعدی حرکت می کند.

بااختصاص شماره شناسایی دیجیتال به هر نهال ،مراجعه بعدی جهت آبیاری بطور اتوماتیک صورت می پذیرد.

تمام عملیات بدون حضور اپراتور است ، ربات موانع را تشخیص می دهد و چنانچه به منطقه سنگلاخ برسد مانع را دور میزند ، موقعیت را به خاطر می سپارد و از موقعیت ها عکسبرداری میکند.

ربات دارای موتور بنزینی تک سیلندر ۲۵۰ اسب بخار مدلv6  است و طراحی باک جهت کار ۱۲ ساعته است ،در مقابل گرمای بیابان مقاوم و در مقابل باران و رطوبت مصون می باشد و از استاندارد IP65  برخوردار است.

این ماشین کمک بسیار بزرگی به حفظ و احیا محیط زیست و کاهش آلودگی های زیست محیطی و افزایش پوشش گیاهی می نمایدو میتواند در کوتاه مدت بدون خستگی و با راندمان بالا تعداد زیادی درخت به جامعه هدیه دهد.

 

طرح  چهارم: ساخت دستگاه قابل حمل تولید آب شیرین از دریا و بدون الکتریسیته

زمان اجرا: دو سال

هزینه ساخت هر دستگاه: ۱۵ میلیارد تومان

پروژه تصفیه آب کوثر(Kosar Pure Water Project)

هدف از این طرح، تحصیل آب شیرین از دریا،  بدون استفاده از نیروی الکتریسیته اعم از؛ نیروگاه، سوخت فسیلی یا تجدید پذیر شامل  بیو دیزل، فتوولتاییک، بادی و غیره می باشد. تولید آب شرب از طریق این طرح در مقیاس صنعتی و  بالا است.

بی شک در جوامع امروزی سیستم های تصفیه آب و دستگاه های آب شیرین کن نقش مهم خود را در جبران قسمتی از کمبود نزولات جوی نشان داده اند. فردایی که بطور قطع همه ما با مشکل آب و بخصوص آب شرب روبرو هستیم، اهمیت سرمایه گذاری بر روی سیستم های تصفیه آب مشخص است.

این طرح یک ابتکار بسیار جالب و بدیع است و در هیج جای کره خاکی مشابه ندارد. در حالیکه استفاده از سیستم اسمز معکوس بدلیل نیاز به فشار بالا جهت عبور آب شور از غشای نیمه تراوا، به انرژی الکتریسیته بسیار قابل توجهی نیاز دارد اما این طرح بدون نیاز به الکتریسیته این کار را انجام می دهد. قیمت آب تولید شده را در قیاس با روش های انرژی بر بسیار کاهش می دهد. زیرا دیگر نیازی به ساخت نیرو گاه و هزینه نگهداری و تعمیرات و … ندارد.  بالطبع با توجه به عدم نیاز به تولید برق و عدم انتشار گاز های گلخانه ای، آلودگی زیست محیطی نیز ندارد. اجرای این طرح، رقابت جهانی را جهت استفاده ازتکنولوژی آن به همراه خواهد داشت.

طرح پنجم: پروژه الکترونانویونیمیکس(Electro Nano Unimix)

زمان اجرا: دو سال

هزینه ساخت سیستم: ۳۰ میلیارد تومان

به خدمت گرفتن  سیستم  الکترونانویونیمیکس  جهت مقابله و  معکوس نمودن تاثیرات مخرب  تمامی  امواج مایکرویو مضر شامل پرتوهای خورشیدی، فرابنفش، آنتن های رادیوییBTS ، احتمال تاثیر مخرب پروژه هارپ  و …..

طرح ششم: سیستم هیدروفتومگنتیک( Hydro Photo Magnetic)

زمان اجرا: دو سال

هزینه ساخت سیستم: ۵۰ میلیارد تومان

تولید بخار و رطوبت در بستر دریا بدون الکتریسیته و هدایت آن به آسمان کشور بر فراز ابرها بدون نیاز به ترانسپورت زمینی با استفاده از سیستم هیدرومگنتیک(ضریب تبدیل: یک لیتر آب  به ۱۷۰۰  لیتر بخاراست)

طرح هفتم: سیستم هیپولایزر(Hypolizer)

زمان اجرا: دو سال

هزینه ساخت سیستم: ۲۵ میلیارد تومان

تولید ابر در بستر دریا با سیستم الکترونیکی و این بار با استفاده از الکتریسیته ولی در مقیاس بسیار ناچیز و  انتقال بخار به فضای آسمان کشور بدون نیاز به باران زایی مصنوعی توسط سیستم هیپولایزر

طرح هشتم: سیستم  ایر پاور باکس(Air Power Box)

زمان اجرا: دو سال

هزینه ساخت کل سیستم: ۴۰ میلیارد تومان

تصفیه آب شور دریا و استحصال آب شیرین با سیستم اسمز معکوس و پمپاژ آب شیرین به داخل  مخازن با قانون ترمودینامیک به کمک هیدرولیک و بدون نیاز به نیروگاه برق با سیستم ایرپاورباکس

طرح نهم(مشارکت محور): سیستم کلین ایرتاون(Clean Air Town)

زمان اجرا: دو سال

هزینه ساخت کل سیستم: ۵۰ میلیارد تومان

پروژه تصفیه آلودگی هوای شهرهای بزرگ با سیستم فیلترینگ و انفجار یون منفی

این پروژه سیستم کلین ایرتاون با نصب سامانه جذب ذرات معلق هوا توسط یک فیلتر ساده بدون نیاز به برق جهت جذب ریزگردها،دودخودروها و در کل جهت تصفیه هوای کلان شهرها طراحی شده است.

 


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اجتماعی , محیط زیست , مطالب خواندنی
ارسال دیدگاه

تبلیغات